Providing you the best range of 2 metre solid copper earth rod, copper earthing system, copper rdso earthing electrode and 2 meter earthing electrode with effective & timely delivery.
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Material | Copper |
| Rod Material | CBR |
| Length Of Rod | 2 Metre |
| Rod Diameter | 17.2 mm |
| Length | 2 m |
| Rod Length | 3 m |
| Finish | Tinned |
| Rod Finish | Plain |
| Thread Type | Without Thread |
| Application | Telecom |
| Usage | Telecom |
| Thickness | 17.2 mm |
| Diameter | 15.2 mm |
| Finishing | Copper Bonded Rod |
| Product Type | Solid Copper Earth Rod |
Minimum order quantity: 5 Piece
Chemical Earthing is one of the most trending and amazing topics in Electrician Life. When you are thinking about earthing then you have to predict some questions. On those questions, you have also looked at Chemical Earthing Questions. So, here we are getting all the important information about Chemical Earthing.
We discuss the following things on this Chemical Earthing process that are as follow:
So, these are some things about the chemical earthing. We are trying to understand everything about these things. I hope you are interested in this topic because we share the full information with amazing graphics about this Chemical Earthing Manufacturing Process.
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| System Type | Copper Rod System |
| Rod Diameter | 17 mm |
| Typical Resistance | < 1 Ω |
| Application | Telecom Site |
| Conductor Type | Copper Rod |
| Backfill Compound | Graphite |
| Conforming Standard | IEEE 80 |
| Usage/Application | Factory |
| Diameter | 2 Meter |
| Equipment Type | Lightning Rod |
| Finishing | Polished |
| Type | Copper Earthing System |
Chemical Earthing is one of the most trending and amazing topics in Electrician Life. When you are thinking about earthing then you have to predict some questions. On those questions, you have also looked at Chemical Earthing Questions. So, here we are getting all the important information about Chemical Earthing.
We discuss the following things on this Chemical Earthing process that are as follow:
So, these are some things about the chemical earthing. We are trying to understand everything about these things. I hope you are interested in this topic because we share the full information with amazing graphics about this Chemical Earthing Manufacturing Process.
₹ 5800 / Piece Get Latest Price
| Rod Type | Copper Bonded Rod |
| Electrode Type | Copper Bonded Rod |
| Length | 3 m |
| Electrode Length | 3 m |
| Rod Diameter | 17.2 mm |
| Electrode Diameter | 17.2 mm |
| Technique | Hot Rolled |
| Copper Coating Thickness | 100 µm |
| Copper Coating | 100 µm |
| Conductor Material | Copper Bonded |
| Application | Telecom Tower |
| Material | Copper |
| Diameter | 80 mm |
| Weight | 6 |
| Equipment Type | Copper Bonded Grounding Rod |
| Thickness | 17.2mm |
| Model Name/Number | RDSO |
| Length Of Rod | 3000 mm |
| Usage/Application | RAILWAY |
| Alloy | With Alloy |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1900 / Set Get Latest Price
| Rod Type | Copper Bonded |
| Material | Galvanized Iron |
| Electrode Type | Chemical Earthing |
| Electrode Material | GI |
| Length | 3 m |
| Electrode Length | 3 m |
| Rod Diameter | 48 mm |
| Electrode Diameter | 76 mm |
| Soil Resistivity | Up to 1 Ω |
| Application | Industrial Plant |
| Length Of Rod | 2 Meter |
| Usage/Application | Maintenance Free Earthing Systems |
| Diameter | 50 mm |
| Brand | RPS Infrasolutions |
| Filling Compound | Chemical Powder |
| Service Life | 10 Years |
| Standard | IEC 62561 |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 5 Set
Chetan Singh (CEO)
R P S Infrasolutions
A 72, Flat No 1, Rajpur Khurd Extention
New Delhi - 110068, Delhi, India