Offering you a complete choice of products which include 4 mm gi earthing electrode, portable earthing electrodes and 5 mm gel earthing electrode.
₹ 2700 / Set Get Latest Price
| Rod Type | GI Pipe |
| Rod Diameter | 4 mm |
| Electrode Type | Strip In Pipe |
| Length | 3 m |
| Electrode Length | 3 m |
| Electrode Diameter | 48 mm |
| GI Thickness | 3 mm |
| Filling Compound | Chemical Powder |
| Application | Commercial |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Thickness | 4 mm |
| Length Of Rod | 3 Meter |
| Brand | RPS Infrasolutions |
| Usage/Application | Earthing |
| Terminal Hole | 2 Hole |
| Features | Maintenance Free |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Rod Type | SS PIPE |
| Material | Stainless Steel |
| Electrode Type | SS |
| Electrode Material | SS |
| Length | 1.5 m |
| Electrode Length | 1.2 MTR |
| Rod Diameter | 48 mm |
| Electrode Diameter | 48 mm |
| Soil Resistivity | Up to 1 Ω |
| Application | Telecom Tower |
| I Deal In | New Only |
| Height | 1200mm |
| Dia | 48mm |
| Pipe Thikness | 3mm |
| Use | 35 times |
Minimum order quantity: 1 Piece
PORTABLE EARTHING ELECTRODE Technical Specification:
SS 304L Body Material
Size - 48 MM Dia, 1200 MM Length
Weight - 6 kg Max
Model: RPSINFRASOLUTION-PME-06
Make by RPS INFRASOLUTIONS
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Electrode Material | GI |
| Electrode Length | 3 m |
| Rod Diameter | 50 mm |
| Length | 3 Meter |
| Electrode Diameter | 76 mm |
| Material | Copper |
| Copper Coating Thickness | 100 µm |
| Coating Thickness | 100 µm |
| Soil Resistivity | Up to 1 Ω |
| Application | Telecom Tower |
| Brand | RPS Infrasolutions |
| Usage/Application | Electrical |
| Diameter | 5 mm |
| Model Name/Number | RPS |
| Product Type | Gel Earthing Electrode |
Minimum order quantity: 1 Piece
Chemical Earthing is one of the most trending and amazing topics in Electrician Life. When you are thinking about earthing then you have to predict some questions. On those questions, you have also looked at Chemical Earthing Questions. So, here we are getting all the important information about Chemical Earthing.
We discuss the following things on this Chemical Earthing process that are as follow:
So, these are some things about the chemical earthing. We are trying to understand everything about these things. I hope you are interested in this topic because we share the full information with amazing graphics about this Chemical Earthing Manufacturing Process.
Chetan Singh (CEO)
R P S Infrasolutions
A 72, Flat No 1, Rajpur Khurd Extention
New Delhi - 110068, Delhi, India