Our range of products include 14 mm copper bonded earthing, 2 meter earthing electrode, 1.6 mm copper earthing electrode, 17.2 mm ul listed copper bonded rod, 25 mm copper bonded rod and 25 mm chemical earthing electrode.
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Rod Diameter | 14.2 mm (5/8 in) |
| Length | 2 m (6.6 ft) |
| Usage/Application | Earthing |
| Copper Coating Thickness | 100 micron |
| Included Accessories | Rod Only |
| Is It Corrosion Resistant | Yes |
| Brand | RPS Infrasolutions |
| Model Name/Number | RPS217 |
| Length Of Rod | 3 Meter |
| Diameter | 14 mm |
| Thickness | 17.2 mm |
Minimum order quantity: 5 Piece
Chemical Earthing is one of the most trending and amazing topics in Electrician Life. When you are thinking about earthing then you have to predict some questions. On those questions, you have also looked at Chemical Earthing Questions. So, here we are getting all the important information about Chemical Earthing.
We discuss the following things on this Chemical Earthing process that are as follow:
So, these are some things about the chemical earthing. We are trying to understand everything about these things. I hope you are interested in this topic because we share the full information with amazing graphics about this Chemical Earthing Manufacturing Process.
₹ 6500 / Set Get Latest Price
| Rod Type | Pipe In Pipe |
| Electrode Type | Copper Bonded |
| Electrode Material | Copper Bonded |
| Length | 3 m |
| Electrode Length | 3 m |
| Rod Diameter | 50 mm |
| Electrode Diameter | 76 mm |
| Soil Resistivity | Up to 1 Ω |
| Application | Residential |
| Tensile Strength | 2 Meter |
| Diameter | 50 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Model Name/Number | RPSCU248 |
| Material | Copper |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
Minimum order quantity: 1 Set
A pure copper chemical earthing electrode is a type of grounding device used in electrical systems. It is made of copper and is designed to provide an electrical connection to the earth. The copper electrode is driven into the ground and a chemical solution is poured into the hole around the electrode. The chemical solution reacts with the soil and copper to create a low resistance connection to the earth, which is used as the reference point for electrical current in the system.
Pure copper earthing electrodes are considered to be more effective than other types of earthing electrodes because copper has a high conductivity and corrosion resistance. This means that the electrical connection to the earth will be strong and stable over time.
Chemical earthing electrodes are particularly useful in areas where the soil is dry and not conductive, or where the water table is low and traditional earthing methods are not effective. They are also used in areas where the soil is heavily contaminated or has a high salt content, which can be detrimental to other types of earthing electrodes.
Pure copper chemical earthing electrodes are also used in situations where a high level of electrical grounding is needed, as in case of high voltage systems, substations, and power plants.
₹ 5100 / Piece Get Latest Price
| Rod Type | Pipe In Pipe |
| Electrode Type | Copper Bonded Rod |
| Length | 3 m |
| Electrode Length | 3 m |
| Rod Diameter | 76 mm |
| Electrode Diameter | 76 mm |
| Copper Coating Thickness | 100 µm |
| Copper Coating | 100 µm |
| Conductor Material | Copper Bonded |
| Application | Railway |
| Tensile Strength | 2 Meter |
| Diameter | 48 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Model Name/Number | RPSCU248 |
| Material | Copper |
| Packaging Type | Raping Sheet |
| Surface Finish | Polished |
Minimum order quantity: 1 Piece
A Copper Earthing Electrode is a highly efficient grounding solution made of high-grade copper, designed to safely dissipate fault currents into the earth. It ensures reliable protection for electrical systems, minimizes the risk of electrical shocks, and provides enhanced conductivity and corrosion resistance, making it ideal for industrial, commercial, and residential applications.
₹ 1550 / Piece Get Latest Price
| Rod Diameter | 17.2 mm (3/4 in) |
| Diameter | 17.2 mm |
| Length | 3 m (10 ft) |
| Copper Coating Thickness | 254 micron |
| Included Accessories | Rod Only |
| Material | Copper |
| Thickness | 17.2 mm |
| Model Name/Number | CBR |
| Length Of Rod | 3 Meter |
| Terminal Hole | 10 mm |
| Size Of Conductor | 100X50X6 mm |
| Auger Hole | 100 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1950 / Piece Get Latest Price
| Rod Diameter | 17.2 mm (3/4 in) |
| Material | Copper |
| Length | 3 m (10 ft) |
| Usage/Application | Earthing |
| Copper Coating Thickness | 250 micron |
| Included Accessories | Rod Only |
| Brand | RPS Infrasolutions |
| Thickness | 17.2 |
| Model Name/Number | RPS317 |
| Length Of Rod | 2&3 MTR |
| Diameter | 17.2 mm |
Chemical Earthing is one of the most trending and amazing topics in Electrician Life. When you are thinking about earthing then you have to predict some questions. On those questions, you have also looked at Chemical Earthing Questions. So, here we are getting all the important information about Chemical Earthing.
We discuss the following things on this Chemical Earthing process that are as follow:
So, these are some things about the chemical earthing. We are trying to understand everything about these things. I hope you are interested in this topic because we share the full information with amazing graphics about this Chemical Earthing Manufacturing Process.
₹ 2700 / Set Get Latest Price
| Length | 2 m (6.5 ft) |
| Rod Diameter | 80 mm |
| Diameter | 80 mm |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Technique | Hot Rolled |
| Rod Type | Pipe |
| Electrode Type | Pipe |
| Copper Coating Thickness | 100 micron |
| Coating Thickness | 100 micron |
| Included Accessories | Electrode Only |
| Included Components | With Chemical Bag |
| Brand | RPS Infrasolutions |
| Color | Silver |
| Thickness | 25 mm |
| Length Of Rod | 3 Meter |
Minimum order quantity: 5 Set
Chemical Earthing is one of the most trending and amazing topics in Electrician Life. When you are thinking about earthing then you have to predict some questions. On those questions, you have also looked at Chemical Earthing Questions. So, here we are getting all the important information about Chemical Earthing.
We discuss the following things on this Chemical Earthing process that are as follow:
So, these are some things about the chemical earthing. We are trying to understand everything about these things. I hope you are interested in this topic because we share the full information with amazing graphics about this Chemical Earthing Manufacturing Process.
₹ 4200 / Piece Get Latest Price
| Length | 3 m (10 ft) |
| Rod Diameter | 50 mm |
| Diameter | 50 mm |
| Material | Copper |
| Technique | Hot Rolled |
| Rod Type | Pipe |
| Electrode Type | Pipe |
| Copper Coating Thickness | 100 micron |
| Included Accessories | Electrode Only |
| Included Components | Electrode Only |
| Thickness | 4 mm |
| Length Of Rod | 3 Meter |
| Type | Earthing Electrode |
| Brand | RPS Infrasolutions |
| Terminal Hole | 2 Hole |
| Coating Thickness | 250 Micron |
₹ 4200 / Piece Get Latest Price
| Rod Type | GI Pipe |
| Rod Diameter | 2.5 mm |
| Electrode Type | GI Pipe |
| Length | 3 m |
| Electrode Material | GI |
| Electrode Length | 3 m |
| GI Thickness | 3 mm |
| Electrode Diameter | 48 mm |
| Filling Compound | Chemical Powder |
| Application | Industrial Plant |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Color | Copper |
| Length Of Rod | 3 Meter |
| Brand | RPS Infrasolutions |
| Product Type | Safe Earthing Electrode |
Chemical Earthing is one of the most trending and amazing topics in Electrician Life. When you are thinking about earthing then you have to predict some questions. On those questions, you have also looked at Chemical Earthing Questions. So, here we are getting all the important information about Chemical Earthing.
We discuss the following things on this Chemical Earthing process that are as follow:
So, these are some things about the chemical earthing. We are trying to understand everything about these things. I hope you are interested in this topic because we share the full information with amazing graphics about this Chemical Earthing Manufacturing Process.
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Rod Type | Strip In Pipe |
| Electrode Type | Pipe In Pipe |
| Length | 2 m |
| Electrode Length | 3 m |
| Rod Diameter | 76 mm |
| Electrode Diameter | 76 mm |
| Technique | Hot Rolled |
| Copper Coating Thickness | 100 µm |
| Copper Coating | 150 µm |
| Conductor Material | Copper Bonded |
| Application | Telecom Tower, Solar Plant |
| Material | Copper |
| Surface Finishing | Polished |
| Thickness | 10 mm |
| Length Of Rod | 3 Meter |
| Type | Earthing Electrode |
| Brand | RPS Infrasolutions |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Rod Type | Copper Bonded Rod |
| Electrode Type | Copper Bonded Rod |
| Length | 1.5 m |
| Electrode Length | 1.5 m |
| Rod Diameter | 17.2 mm |
| Electrode Diameter | 17.2 mm |
| Copper Coating Thickness | 100 µm |
| Copper Coating | 100 µm |
| Conductor Material | Copper Bonded |
| Application | Railway |
| Material | Copper |
| Thickness | 5 MM |
| Length Of Rod | 2 M |
| Brand | RPS |
| Usage/Application | Earthing |
| Terminal Hole | 4 Hole |
The 2 Meter Copper Bond Earthing Electrode is a high-quality grounding solution designed for efficient electrical safety and system protection. It features a robust copper-bonded construction, ensuring excellent conductivity, corrosion resistance, and durability. Ideal for various applications, this electrode provides reliable performance in diverse soil conditions, enhancing the safety and longevity of electrical installations.
Chetan Singh (CEO)
R P S Infrasolutions
A 72, Flat No 1, Rajpur Khurd Extention
New Delhi - 110068, Delhi, India