Our product range includes a wide range of saturn early streamer emission lightning arrester, ese lightning protectors, stainless steel ese lightning arrester, saturn ese lightning arrester. and copper bonded earthing rod.
₹ 24000 / Piece Get Latest Price
| Protection Radius | 107 m |
| Protection Class | Class IV |
| Advance Time (ΔT) | 60 µs |
| Rated Current | 100kA |
| Rated Voltage | 11kV |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | RPS INFRA SOLUTIONS |
| Resistible Wind Speed | YES |
| Atmospheric Area Force | YES |
| Radius Coverage Area | 107 |
| Air Rod Height | 638 |
| Short Circuit Test | 70 |
| Air Terminal Diameter | 180 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Brand | RPS Infrasolutions |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 24000 / Piece Get Latest Price
| Protection Radius | 107 m |
| Current Rating | 100kA |
| Advance Time (ΔT) | 60 µs |
| Material | Stainless Steel 304L |
| Brand | RPS Infrasolutions |
| Certification | CPRI |
| Warranty | 10 years |
| Main Rod Melting Point | Stainless Steel |
| Air Terminal Diameter | 180 mm |
| Mast Height | 5 Meter |
| Surface Finish | PVC |
| Power Range | 70ka |
| Model Name/Number | Saturn |
Minimum order quantity: 1 Piece
Early streamer emission (ESE) lightning protection systems are a type of lightning protection system that uses a specialized lightning rod called an early streamer emitter. The ESE rod is designed to detect and intercept lightning strikes at a higher altitude than traditional lightning rods, by emitting a streamer earlier than the natural streamer of the thunderstorm cloud.
ESE systems work by creating an ionized path for the lightning to follow to the ground, which allows the lightning to strike the ESE rod instead of the structure it is protecting. The ESE rod is typically taller than the structure it is protecting and it contains a sensor that detects the ionization of the air that occurs before a lightning strike. When the sensor detects this ionization, it activates the ESE rod which creates an ionized path for the lightning strike to follow to the ground.
ESE lightning protection systems are often used on tall structures or buildings where the risk of lightning strikes is higher, such as telecommunications towers, wind turbines, and high-rise buildings. They are also used on critical infrastructure facilities like power plants, oil and gas platforms, and airports.
ESE systems are considered to be more effective than traditional lightning protection systems because they detect and intercept lightning strikes at a higher altitude, which reduces the risk of damage to the structure and the people inside. They are also more efficient at dissipating the energy of the lightning strike, which reduces the risk of fires and other hazards
₹ 24000 / Piece Get Latest Price
| Protection Radius | 107 m |
| Protection Class | Class II |
| Advance Time (ΔT) | 60 µs |
| Rated Current | 100kA |
| Rated Voltage | 11kV |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | RPS Infrasolutions |
| Certification | CPRI |
| Model Name/Number | ESE Saturn |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 24000 / Piece Get Latest Price
| Protection Radius | 107 m |
| Protection Class | Class IV |
| Advance Time (ΔT) | 60 µs |
| Phase | Single Phase |
| Material | Stainless Steel |
| No.of Poles | 5 Meter |
| Brand | RPS Infrasolutions |
| Type | Type1 |
| Highest Voltage Potection | 70 |
| Resistible Wind Speed | YES |
| Atmospheric Area Force | YES |
| Radius Coverage Area | 107 |
| Air Rod Height | 638 |
| Short Circuit Test | 70 |
| Air Terminal Diameter | 185 |
| Model Name/Number | Saturn |
| Max Discharge Current | 70KA (CPRI) |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
Early streamer emission (ESE) lightning protection systems are a type of lightning protection system that uses a specialized lightning rod called an early streamer emitter. The ESE rod is designed to detect and intercept lightning strikes at a higher altitude than traditional lightning rods, by emitting a streamer earlier than the natural streamer of the thunderstorm cloud.
ESE systems work by creating an ionized path for the lightning to follow to the ground, which allows the lightning to strike the ESE rod instead of the structure it is protecting. The ESE rod is typically taller than the structure it is protecting and it contains a sensor that detects the ionization of the air that occurs before a lightning strike. When the sensor detects this ionization, it activates the ESE rod which creates an ionized path for the lightning strike to follow to the ground.
ESE lightning protection systems are often used on tall structures or buildings where the risk of lightning strikes is higher, such as telecommunications towers, wind turbines, and high-rise buildings. They are also used on critical infrastructure facilities like power plants, oil and gas platforms, and airports.
ESE systems are considered to be more effective than traditional lightning protection systems because they detect and intercept lightning strikes at a higher altitude, which reduces the risk of damage to the structure and the people inside. They are also more efficient at dissipating the energy of the lightning strike, which reduces the risk of fires and other hazards.
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Rod Type | Copper Bonded |
| Diameter | 14 mm |
| Rod Diameter | 16 mm |
| Length | 2 m |
| Rod Length | 2 m |
| Usage/Application | Earthing |
| Copper Coating Thickness | 254 µm |
| Copper Coating | 100 µm |
| Head Type | IND |
| Connection Type | Clamp Connection |
| Material | Copper |
| Thickness | 5 mm |
| Length Of Rod | 3 Meter |
| Brand | RPS Infrasolutions |
| Terminal Hole | 2 Hole |
| Bonded Quantity | 250 Micron |
A Copper Bonded Earthing Rod is a grounding device used to safely dissipate electrical faults or lightning energy into the earth. It consists of a steel core electroplated with a layer of copper, offering excellent conductivity, corrosion resistance, and durability. These rods are commonly used in electrical grounding systems for industrial, commercial, and residential applications to ensure safety and system reliability.
Chetan Singh (CEO)
R P S Infrasolutions
A 72, Flat No 1, Rajpur Khurd Extention
New Delhi - 110068, Delhi, India