Offering you a complete choice of products which include portable mobile earthing system and 2.5 mm earthing electrode.
₹ 14500 / Piece Get Latest Price
| Rod Type | SS PIPE |
| Material | Stainless Steel |
| Equipment Type | Earthing Electrode Pipe |
| Electrode Type | SS PIPE |
| Electrode Material | SS |
| Length | 1.5 m |
| Electrode Length | 1.2M |
| Rod Diameter | 48 mm |
| Electrode Diameter | 48 mm |
| Soil Resistivity | Up to 1 Ω |
| Application | Telecom Tower |
| Finishing | Polished |
| I Deal In | New Only |
| Filling Compound | Chemical Powder |
| Service Life | 15 Years |
| Standard | IS 3043 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
RPS Infrasolutions’ Mobile Earthing Solution is engineered to provide a convenient, reliable, and portable grounding system for all your earthing requirements. Designed for safety and efficiency, this solution ensures effective dissipation of electrical faults, protecting both personnel and equipment from electrical hazards.
Ideal for construction sites, industrial facilities, temporary installations, and other environments where safe grounding is critical, this product delivers robust performance with easy setup and mobility.
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Rod Type | GI Pipe |
| Rod Diameter | 2.5 mm |
| Electrode Type | GI Pipe |
| Length | 2 m |
| Electrode Material | GI |
| Electrode Length | 3 m |
| GI Thickness | 1.2 MM TO 2.8 MM |
| Electrode Diameter | 48 mm |
| Filling Compound | Chemical Powder |
| Soil Resistivity | Up to 1 Ω |
| Application | Commercial |
| Material | Galvanized Iron |
| Weight | 10 Kg |
| Equipment Type | Earthing Electrode Pipe |
| Color | Silver |
| Brand | RPS Infrasolutions |
Chemical Earthing is one of the most trending and amazing topics in Electrician Life. When you are thinking about earthing then you have to predict some questions. On those questions, you have also looked at Chemical Earthing Questions. So, here we are getting all the important information about Chemical Earthing.
We discuss the following things on this Chemical Earthing process that are as follow:
So, these are some things about the chemical earthing. We are trying to understand everything about these things. I hope you are interested in this topic because we share the full information with amazing graphics about this Chemical Earthing Manufacturing Process.
Chetan Singh (CEO)
R P S Infrasolutions
A 72, Flat No 1, Rajpur Khurd Extention
New Delhi - 110068, Delhi, India