Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer 14 mm copper coated rod.
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Set Type | Copper Bonded Rod |
| Diameter | 14 mm |
| Conductor Material | Copper Bonded Steel |
| Typical Resistance | 1–2 Ω |
| Rod Length | 2 m |
| Rod Diameter | 16 mm |
| Backfill Compound | Carbon Based |
| Material | Copper |
| Is It Corrosion Resistant | Yes |
| Thickness | 8 mm |
| Length Of Rod | 3 mm |
| Brand | RPS |
| Usage/Application | Earthing |
| Terminal Hole | 4 Hole |
Minimum order quantity: 10 Piece
A Copper Coated Rod is a high-quality grounding electrode used for electrical installations. It features a steel core coated with a layer of copper for enhanced conductivity, durability, and corrosion resistance. Ideal for earthing systems, it ensures effective grounding and long-term performance in diverse environmental conditions.
Chetan Singh (CEO)
R P S Infrasolutions
A 72, Flat No 1, Rajpur Khurd Extention
New Delhi - 110068, Delhi, India